«Нонконформісти: музейний формат»
.
.
—
.
.
Про виставку
Одеський художній музей спільно з галереєю сучасного мистецтва NT-art представляє проект, в якому зібрані роботи одеських художників нонконформістського кола, таких як Валерій Басанець, Володимир Стрєльніков, Евген Рахманін, Віктор Маринюк, Олег Волошинов, Олександр Стовбур, Сергій Савченко, Володимир Цюпко, Василь Сад, Ігор Божко.
Зазвичай, нонконформістів 60–70 років ХХ століття називають «другим одеським авангардом», порівнюючи з авангардними течіями мистецтва 1910–20-х років. Нестримне бажання пошуку нових форм творчого вираження, свобода та індивідуалізм — усе це дає підставу для проведення паралелей між нонконформістами та «незалежними».
Одеський художній музей обрав шлях створення музею нового формату на основі збереження традицій. Саме тому, в оновлених залах представлені художники з новим мисленням: в експозиції зали, відомої як Серєбряковська, акцент зроблено на модернізмі початку ХХ століття, зокрема, на роботах Василя Кандинського та одеських «незалежних», а виставковий простір сьогодні належить одеським нонконформістам.
Справжня творчість здатна посилити енергію оновлення та дух свободи.
Тетяна Токарчук
Виставка «Нонконформісти: музейний формат» представляє творчість художників не у форматі «культурної спадщини», а як сучасний мистецький проект.
Одеський художній музей обрав шлях створення музею нового формату на основі збереження традицій. Саме тому, в оновлених залах представлено художників з новим мисленням: в залі № 14, відомій як Сєрєбряковська, зроблено акцент на модернізмі початку ХХ ст., зокрема на роботах Василя Кандинського та одеських «незалежних»; у виставковому просторі – одеських нонконформістів 60-70-х років ХХ ст., яких, зазвичай, називають «другим одеським авангардом», порівнюючи з авангардними течіями в мистецтві 1910-1920-х років.
Нестримне бажання пошуку нових форм творчого вираження, свобода та індивідуалізм – все це є підставою для проведення паралелей між творчістю художників, розділених в часі, але об’єднаних в просторі. Справжня творчість здатна посилити енергію оновлення та дух свободи.
Одеський художній музей спільно з DYMCHUKARTPROMOTION, галереєю сучасного мистецтва NT- art Gallery представляє проект, в якому зібрані роботи одеських художників нонконформістського кола, таких як Валерій Басанець, Володимир Стрєльніков, Евген Рахманін, Віктор Маринюк, Олег Волошинов, Олександр Стовбур, Сергій Савченко, Володимир Цюпко, Василь Сад, Ігор Божко. Спеціально для проекту художники, яким завжди був властивий більш камерний формат висловлювання, створюють великофрматні роботи, намагаючись опанувати полотно розміром 150х200 см та збільшити свої абстрактні композиції.
Проект був показаний в “Мистецькому Арсеналі” на виставці “Одеська школа. Традиції та актуальність” в 2013 році, де циклу була відведена окрема зала. Ініціаторами експерименту стали Ігор Гусєв (ідея) та Анатолій Димчук, який втілив в життя задум поексперементувати з масштабом та вийти за рамки звичного маленького та середнього формату. Свого часу така камерність була обумовлена повною відсутністю інституціональної підтримки та вимушеним переходом групи художників до андергаунду, в якому єдиним можливим форматом репрезентації стали квартирні виставки. Наразі, творчість українських шістдесятників, наяскравішими представниками яких є саме одеські нонконформісти, викликає все більше і більше зацікавлення, як з боку професійної спільноти, так і з боку глядача. Отже, проект можна вважати спробою дослідити творчість нонконформістів, створивши передумови для нового експерементатального за духом висловлювання.
Окремий розділ виставки присвячено пам’яті учасника проекту, художника Олександр Стовбура
(1943 – 2019).
Роботи, представлені на виставці, є власністю Анатолія Димчука.
(з приватної колекції Анатолія Димчука)
Наразі, творчість українських шістдесятників, найяскравішими представниками якими є саме одеські нонконформісти, викликає все більше й більше зацікавлення, як із боку професійної спільноти, так і з боку глядача.
Отже, проект можна вважати спробою дослідити творчість нонконформістів, створивши передумови для нового експериментального за духом висловлювання.
Катерина Філюк
Коли:
.
.
о
Де:
Софіївська, 5а
Вартість:
Зустрінемося в Одеському художньому!